گروه زمین شناسی و معدن

پژوهشکده سنگ آهن و فولاد گل گهر

تجهیزات آزمایشگاه زمین شناسی

تجهیزات آزمایشگاه مینرالوژی و پتروگرافی

دستگاه برش نمونه هاي فلز و آلياژ ، سنگ و سراميک

مدل : CORIER- 230 S

این دستگاه آزمايشگاهيبراي برش انواع آلياژ، فلز و نمونه­های سنگیمورد استفاده قرار می­گیرد. با توجه به اینکه دستگاه موجود مجهز به سيستم Direct owerبوده و لرزش و سر و صدا و افت قدرت در آن حداقل می باشد امکان برش آلیاژهای با مقاومت بالا را فراهم نموده است. با استفاده از دستگاه موجود آماده سازی اولیه نمونه­های سنگی در آزمایشگاه زمین شناسی پژوهشکده انجام می گیرد.

 

 

دستگاه ساب و گريندر آزمايشگاهی

مدل :ROTOPOL- 3

دستگاه ساب موجود یک ماشین آزمايشگاهي چند منظوره است که قابليت ساب و پوليش دستي نمونه­هاي آزمايشگاهي را دارد.دو محور ساب وپوليش با امکان تعويض سريع ديسک­ها و بکارگيري ديسک­هاي متعدد،يونيت آماده­سازي وفيدروسپانسيون،امکان استفاده از پودرهاي ساينده، ورق ساينده، پودر وسوسپانسيون و پارچه­هاي پوليش ازويژگي­هاي این دستگاه می باشد که به منظور آماده سازی اولیه نمونه­ها جهت پولیش نهایی در آزمایشگاه زمین شناسی پژوهشکده مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

دستگاه پوليش آزمايشگاهی تمام اتوماتيک

مدل : SUPERPOL- 6D

نمونه نگهدار اتوماتيک با قابليت نگهداري نمونه­هاي به قطرهاي 25-40 ميليمتر در هر بار مي­توان 4 تا 6 عدد نمونه را بطور همزمان در معرض پوليش قرار دهد و امکان آماده نمودن نمونه­های متعدد در زمان محدود را فراهم آورد. الکتروموتور نمونه نگهدار اتوماتيک نمونه­ ها را با چرخش آرام و معکوس در خلاف جهت ديسک پوليش به حرکت در آورده و نمونه­­هايي را با کيفيت پوليش برتر(SUPERVISING) بدست مي­دهد. با استفاده از دستگاه موجود امکان تهيه مقاطع Thin-Polishنیز در آزمایشگاه فراهم می باشد.

دستگاه تهیه مقاطع نازک میکروسکوپی:

به منظور مشاهده، شناسايی و تشخيص کانيهای تشکيل دهنده نمونه­های سنگ، کانی، سراميک و انواع کامپوزيت در زير ميکروسکوپ، از نمونه­های سنگی اولیه مقاطع نازک تهيه مي­شود. اين لايه­های نازک مواد مي­تواند 30 – 50 ميکرون ضخامت داشته باشد. برای برش و تهيه اين نمونه­ها در آزمایشگاه زمین شناسی پژوهشکده از روش­ها ،مواد و دستگاه­های دقیق سری MICROPLANاستفاده می­شود. با استفاده از این تجهیزات امکان تهيه مقاطع نازک، نازک صیقلی و دوبرصیقل ميکروسکوپی به صورت اتوماتيک و نيمه اتوماتيک درآزمايشگاه فراهم شده است.برای این منظور در آزمایشگاه زمین شناسی پژوهشکده از دو مدل اتوماتیک (MICROPLAN – TX) و دستی (MICROPLAN - TR) استفاده می شود.

 

مدل :MICROPLAN – TX

يک دستگاه تمام اتوماتيک تهيه مقاطع نازک ميکروسکوپي است که کليه مراحل برشو گريندينگ در آن به صورت اتوماتيک انجام مي­شود. دستگاه مجهز به ميکرو پروسسور بودهکه به کمک سنسورهاي حساس ضخامت سنجي وstepper motor فرايند برش و گريندينگ راکنترل مي نماید.

 

مدل :MICROPLAN - TR

دستگاه مدل MICROPLAN – TRمجهز به لاينر برش به دقت0.1 میلیمتر و ميکرومتر مخصوص "يونيت گريندر"به دقت 5 ميکرون است.

مقطع نازکمیکروسکوپی

ميكروسكوپ دو منظوره انعكاسي - عبوري

مدل :MT8530

یک میکروسکوپ دومنظوره با بزرگنمایی حداکثر 1000 برابر است که جهت مطالعه انواع مقاطع ميكروسكوپيدرجه آزادي – كاني شناسي و سنگ شناسي – گياه شناسي – بافت شناسي و مطالعه انواعدرگيري­هاي كانيايي و بررسي خصوصيات بافتي و ساختاري انواع نمونه هاي سنگي و فلزی با قابلیتتهيه عكس­هاي ديجيتال و فيلم از نمونه­هاي ميكروسكوپی را فراهم آورده است.

 

ميكروسكوپ بينوكولار

این ميكروسكوپ با بزرگنمایی حداکثر 40 برابری، جهت مطالعه انواع ذرات ريز فلزي و غيرفلزي – كاني شناسي و بافت شناسی و بررسی میکروساختارهای مختلف در انواع نمونه­های معدنی و بایو زیستی مورد استفاده قرار می­گیرد.

 

دستگاه مطالعه سیالات درگیر

مدل: Linkam MDS600

دستگاه حاضر با دارا بودن سیستم گرمایشی/انجماد خود کنترل در جهت x,y، مطالعاتمیکروترمومتریسیالاتدرگیربرپایهمشاهدهتغییراتفازیسیالاتدرگیردرطولفرایندگرمکردن (تا 600 درجهسانتی­گراد) وسردکردن (تا 196- درجهسانتی­گراد) اینانکلوزیون­هازیرمیکروسکوپ،کهدرنهایتمنجر به تعیینشرایطفیزیکیوشیمیاییتشکیلکانی­هایمیزباناینانکلوزیون­هامی شود را فراهم نموده است.

 

دستگاه نمونه بردار سیار / مغزه گير پرتابل

مدل : DIAROCK- 2

براي نمونه برداري صحرايي از سنگ، کانه و مواد معدني در اندازه­های مختلف، از این وسیله استفاده می­شود. با توجه به سبک بودن و قابليت حمل و نقل آسان و قدرت لازم براي حفاري مواد سخت با این دستگاه امکان نمونه­گیری در شرایط مختلف و مکان­های با دسترسی محدود فراهم می­باشد. از این دستگاه می­توان در نمونه­گیری­های اولیه و برداشت­های میدانی مقدماتی جهت نمونه­گیری به منظور انجام آزمایش­های آزمایشگاهی استفاده نمود.

 

 

مگنتومتر پروتون

مدل : GSM-19T

مگنتومتر پروتون GSM-19T،جهت انجام برداشتهای اکتشافی ژئوفیزیکمورد استفاده قرار می­گیرد،شدت میدان مغناطیسی که این دستگاه می­­تواند نشان دهد در حد 05/0نانو تسلااست. برداشت­های مگنتومتری بسیار دقیق با این دستگاه تا ۱۰ هکتار در روز قابل اجرا است. با توجه به دقت بالا و کاربرد سریع و آسان دستگاه موجود به منظور انجام برداشت­های اولیه میدانی بسیار مناسب بوده و امکان بکارگیری تجهیزات موجود در تمامی شرایط را فراهم آورده است.